Hoppa till sidans innehåll

Häxan 2009 med resultat och webb-tv!

06 MAR 2009 20:49
En vacker kväll blev inledningen på 56:e Häxjakten skärtorsdagen den 9 april 2009. Tävlingscentrum var i Idrottshallen,Skara. Fullmånen kastade sitt starka sken över tävlingen som gick söder om Petersburg. Resultalista längre ned.
  • Uppdaterad: 10 JUN 2013 10:53

Winsplits med sträcktider

RunOway

Siphon

För er som inte kan se filmen nedan, klicka här.

 

 

 

 

Häxjakten 2009

fr 2009-04-10 01:51
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

    Pl Namn                     År Klubb                       Tid Tvlmärke 



H75  (6)        2490 m                      

     1 Sten Johansson           34 OK Kullingshof            25:53 G        
     2 Stig Sahl                33 IF Hagen                  30:14 S        
     3 Karlerik Fransson        28 Trollhättans SOK          34:33 S        
     4 Bo Öhrström              34 OK Amne                   36:14 S        
     5 Yngve Malmlöf            31 Falköpings AIK OK         36:50 S        
     6 Karl Åkerman             33 Motala AIF OL             39:15          



H70  (6)        3250 m                      

     1 Ingemar Holmberg         37 IF Hagen                  35:32 G        
     2 Arne Gustafsson          39 Hagaby GoIF               43:10 S        
     3 Karl-Inge Karlsson       39 Istrums SK                49:55 S        
     4 Harry Brandkvist         37 Tidaholm SOK Sisu         56:18          
     5 Kuno Ekdahl              37 OK P4                   1:07:30          
     6 Folke Hörstrand          36 OK Klyftamo             1:09:28          



H65  (23)       4120 m                      

     1 Kalle Johansson          44 OK Skogshjortarna         34:05 G        
     2 Lars Ljungberg           42 Trollhättans SOK          35:24 G        
     3 Roland Nilsson           44 Falköpings AIK OK         38:42 G        
     4 Ingemar Wiklund          43 OK Skogsvargarna          43:12 S        
     5 Kurt Ingemar Fredrixon   42 OK Skogshjortarna         43:41 S        
     6 Kjell-Åke Isaksson       43 OK Skogshjortarna         44:06 S        
     7 Sven Erik Sjöholm        43 Mullsjö SOK               44:20 S        
     8 Bengt Andersson          41 Tidaholm SOK Sisu         45:32 S        
     9 Lennart Karlsson         42 Trollhättans SOK          47:00 S        
    10 Rolf Gabrielsson         44 Falköpings AIK OK         48:21 S        
    11 Christer Westberg        43 IFK Göteborg              49:09 B        
    12 Lars Erik Larsson        41 OK Amne                   49:34 B        
    13 Tore Pettersson          40 OK Gipen                  50:12 B        
    14 Ronny Andersson          42 OK Skogshjortarna         51:30 B        
    15 Carl-Otto Wijkmark       42 IF Hagen                  53:02          
    15 Yngve Johansson          41 Kristinehamns OK          53:02          
    17 Folke Dahlén             40 Lidköpings VSK            53:47          
    18 Lars Wahlström           44 Istrums SK                54:20          
    19 Kay Svensson             43 OK P4                     54:42          
    20 Lars-Åke Larsson         41 OK Tranan                 54:44          
    21 Åke Nordberg             42 OK Klyftamo               55:51          
    22 Sigvard Oscarsson        42 Istrums SK                56:19          

       Reits Hall               44 OK Amne                ej start          



H60  (23)       4390 m                      

     1 Lars Åke Wall            49 OK Tisaren                39:14 G        
     2 Stig Johansson           48 Falköpings AIK OK         40:28 G        
     3 Carl-Henry Andersson     48 OK Orinto                 40:32 G        
     4 Karl Evert Lenna Svens   48 IF Hagen                  42:42 G        
     5 Hans-Gösta Bernhard      47 Mariestads FK             46:03 S        
     6 Kjell-Åke Nilsson        48 Ulricehamns OK            46:11 S        
     7 Jan Bojling              45 Solna OK                  46:24 S        
     7 Per-Arne Källén          47 Uddevalla OK              46:24 S        
     9 Anders Petersson         48 Tibro OK                  49:01 S        
    10 Jonas Larsson            47 OK Kullingshof            49:17 S        
    11 Stellan Ahnström         45 Forserums SOK             50:48 S        
    12 Bertil Johansson         49 OK Skogshjortarna         51:38 S        
    13 Kent Olausson            46 OK Orinto                 52:19 S        
    14 Lars-Göran Axmalm        46 Sävedalens AIK            52:44 S        
    15 Kurt Bodin               45 Gällstadbygdens SOK       52:59 S        
    16 Lars-Olof Gustafsson     45 OK Klyftamo               54:12 S        
    17 Bo Klamfelt              47 Tibro OK                  55:58 S        
    18 Bertil Karlsson          49 Hjobygdens OK             59:37 B        
    19 Johnny Gustafsson        47 Gamleby OK              1:01:00          
    20 Peter Lorentzson         48 Sundsvalls OK           1:01:48          
    21 Christer Ottosson        46 IF Hagen                1:05:58          
    22 Evert Johansson          46 OK Amne                 1:19:34          

       Christer Henriksgård     45 OK Klyftamo            Ej godk.          



H55  (29)       5310 m                      

     1 Roland Svensson          53 Mariestads FK             44:05 G        
     2 Björn Pettersson         53 Ulricehamns OK            52:05 S        
     3 Ulf Peterson             54 Kungälvs OK               52:21 S        
     4 Hans Ekberg              53 Trollhättans SOK          53:55 S        
     5 Yngve Nilsson            51 OK Gipen                  54:12 S        
     6 Are Eriksen                 OSI Orientering           54:54 S        
     7 Ingvar Andersson         52 OK Amne                   55:09 S        
     8 Stefan Gunnarsson        54 Kristinehamns OK          56:06 S        
     9 Kent Eriksson            51 Lerums SOK                56:57 S        
    10 Gunnar Ingemar Gunnars   53 Lerums SOK                57:04 S        
    11 Lars Ekberg              53 Trollhättans SOK          57:31 S        
    12 Bengt Johansson          51 OK Skogshjortarna         58:32 S        
    13 Jan-Åke Emilsson         53 Gudhems IF                58:46 S        
    14 Dieter Weise             54 Lerums SOK                58:54 S        
    15 Kent Ivarsson            52 OK Skogshjortarna       1:01:32 S        
    16 Arvid Galborgen          51 Eds SK                  1:02:33 S        
    17 Sven-Erik Bodin          52 Gällstadbygdens SOK     1:03:29 B        
    18 Anders Malmberg          52 Kvarnsvedens GOIF OK    1:05:57 B        
    19 Per-Ola Johnsson         52 OK Kullingshof          1:06:26 B        
    20 Magne Vollen                OSI Orientering         1:06:55 B        
    21 Tommy Bertil Holtbring   52 OK Amne                 1:09:57          
    22 Björn Engström           50 Lerums SOK              1:12:14          
    23 Bo Andersson             53 Falköpings AIK OK       1:12:25          
    24 Lars-Eric Andersson      50 Falköpings AIK OK       1:13:58          
    25 Bengt Johansson          54 OK P4                   1:25:07          

       Hans Åke Sjunnesson      52 Eds SK                 ej start          
       Uno Magnusson            54 IF Hagen               ej start          
       Per Ivarsson             50 Trollhättans SOK       ej start          
       Lars Hogedal             50 Vänersborgs SK         ej start          



H50  (23)       5670 m                      

     1 Göran Valfridsson        57 Boxholm-Mjölby OL         47:07 G        
     2 Jörgen Ivarsson          58 Hestra IF                 50:43 G        
     3 Thomas Hjert             56 Falköpings AIK OK         52:50 G        
     4 Mats Lindqvist           58 Sävedalens AIK            54:03 S        
     5 Terje Gudbrandsen           Hamar OK                  54:30 S        
     6 Håkan Sanderi            57 Lidköpings VSK            56:51 S        
     7 Tomas Karlsson           56 OK Skogshjortarna         57:36 S        
     8 Johan Karlsson           55 Trollhättans SOK          57:50 S        
     9 Anders Björklund         57 Sävedalens AIK            59:20 S        
    10 Tommy Roos               56 Falköpings AIK OK         59:57 S        
    11 Kent Lind                56 OK Tyr                  1:02:43 S        
    12 Carl-Göran Strutz        57 Eds SK                  1:05:08 S        
    13 Urban Larsson            55 IF Hagen                1:15:43          
    14 Owe Törnroth             56 Hjobygdens OK           1:17:10          
    15 Tomas Vångell            57 Linköpings OK           1:17:12          
    16 Sören Nasenius           59 IFK Göteborg            1:22:35          
    17 Håkan Håkansson          59 OK Gränsen              1:23:32          
    18 Lennart Larsson          57 OK Flundrehof           1:26:36          

       Bengt-Åke Jansson        56 Främmestads IK         Ej godk.          
       Alf Siewertz             55 Gudhems IF             Ej godk.          
       Pierre Karlsson          55 OK Alehof              Ej godk.          
       Per-Anders Enenge        55 Bredareds IF           ej start          
       Mats Karlsson            55 Lidköpings VSK         ej start          



H45  (25)       5980 m                      

     1 Henrik Karlsson          64 OK Skogsstjärnan          48:38 G        
     2 Thomas Sellgren          59 Göteborg-Majorna OK       51:32 G        
     3 Per Sander               63 Göteborg-Majorna OK       52:27 G        
     4 Anders Sjögren           60 OK Kullingshof            53:01 G        
     4 Peter Brämerson          64 Tibro OK                  53:01 G        
     6 Anders Björklund         64 OK Ravinen                53:56 G        
     7 Ulf Andersson            61 Göteborg-Majorna OK       54:18 S        
     8 Hans Kööhler             63 Trollhättans SOK        1:00:05 S        
     9 Claes Ekberg             61 Lidköpings VSK          1:00:08 S        
    10 Anders Enmark            61 Gävle OK                1:00:20 S        
    11 Per Andersson            63 Ulricehamns OK          1:00:25 S        
    12 Torbjörn Löfving         57 Tibro OK                1:02:44 S        
    13 Mikael Hallberg          60 Lidköpings VSK          1:03:04 S        
    14 Leif Sandahl             60 OK Tyr                  1:04:11 S        
    15 Ingvar Ivarsson          63 OK Kullingshof          1:05:31 S        
    16 Jens Lindström           64 Tibro OK                1:05:49 S        
    17 Jan-Eric Thelin          62 Lidköpings VSK          1:10:05 B        
    18 Kjell Einarsson          64 OK Skogshjortarna       1:11:41 B        
    19 Karl Eriksson            64 Uddevalla OK            1:13:25 B        
    20 Sören Wilhelmsson        63 Falköpings AIK OK       1:15:06          
    21 Glenn Lövgren            61 Ulricehamns OK          1:19:20          
    22 Anders Petrén            63 Kungälvs OK             1:25:30          
    23 Hans Lindgren            62 OK Skogshjortarna       1:33:45          

       Jörgen Hallén            63 Trollhättans SOK       Ej godk.          
       Roger Hallgren           62 IFK Göteborg           ej start          



H45 MOTION  (5) 5100 m                      

     1 Jörgen Hector            63 Snättringe SK             44:43 S        
     2 Krister Wessmark         63 OK Flundrehof             59:59 B        
     3 Anders Swedin            59 Lidköpings VSK          1:03:06 B        
     4 Per-Erik Svensson        58 Lidköpings VSK          1:06:16 B        
     5 Håkan Karlsson           47 OK Flundrehof           1:30:04          



H40  (23)       6660 m                      

     1 Jan-Ove Wiking           69 Istrums SK                50:33 G        
     2 Mats Nylund              65 Bredaryds SOK             52:24 G        
     3 Janne Mattsson           65 Trollhättans SOK          57:33 S        
     4 Bo Hallberg              66 Falköpings AIK OK         58:37 S        
     5 Lasse Karlsson           63 Gudhems IF                59:03 S        
     6 Jim Axmalm               67 Sävedalens AIK            59:14 S        
     7 Kristian Lund            67 Lidköpings VSK          1:00:01 S        
     8 Thomas Bogren            65 IF Hagen                1:00:34 S        
     9 Jonatan Börjesson        66 Hestra IF               1:01:01 S        
    10 Jens Andersson           66 OK Roslagen             1:02:49 S        
    11 Stefan Eriksson          66 OK Älgen                1:03:34 S        
    12 Claus Johansson          65 Jönköpings OK           1:06:43 S        
    13 Tommy Bäck               65 OK Kullingshof          1:07:01 S        
    14 Martin Mandinger         65 Trollhättans SOK        1:07:12 S        
    15 Tommy Johansson          67 Stångenäs AIS           1:09:15 S        
    16 Anders Sjöberg           65 OK Reftele              1:12:40 B        
    17 Tony Gustavsen           65 Istrums SK              1:17:51          
    18 Erik Löseth              66 Falköpings AIK OK       1:17:59          
    19 Anders Sträng            67 Falköpings AIK OK       1:18:03          
    20 Peter Ravnell            65 Gudhems IF              1:18:42          
    21 Magnus Bernhed           67 FK Herkules             1:24:06          
    22 Remo Wüst                65 OK Kullingshof          1:33:50          

       Roger Gunnarsson         65 Falköpings AIK OK      ej start          



H35  (3)        7070 m                      

     1 Håkan Lindén             71 Uddevalla OK            1:03:39 G        
     2 Thomas Karlsson          70 Sjövalla FK             1:04:20 G        
     3 Anders Franzén           74 Lidköpings VSK          1:15:51 S        



H21 LÅNG  (29)  10080 m                     

     1 Magnus Johansson            Kristiansand OK         1:09:16 G        
     2 Marcus Kvarndal          80 Ulricehamns OK          1:09:17 G        
     3 Gustaf Wennerberg        83 OK Klyftamo             1:10:27 G        
     4 Isak Jakobson            84 Tibro OK                1:11:22 G        
     5 Erik Classon             93 OK Orinto               1:13:51 G        
     6 Rickard Börjesson        90 Hestra IF               1:14:16 G        
     7 Marcus Phersson          70 OK Linné                1:15:28 G        
     8 Anders Påhlman           76 Istrums SK              1:16:39 G        
     9 Richard Tengström        71 Vänersborgs SK          1:16:46 G        
    10 Christian Holmqvist      85 Hestra IF               1:17:06 S        
    11 Daniel Hjortvall         86 Hestra IF               1:17:31 S        
    12 Kristian Stenerud           Tønsberg OL             1:17:47 S        
    13 Stefan Lund              62 OK Orinto               1:18:31 S        
    14 Bjørn Tore Mathisen         Porsgrunn OL            1:21:16 S        
    15 Simon Markendahl         90 OK Klyftamo             1:21:40 S        
    16 Anders Höije             80 Göteborg-Majorna OK     1:24:59 S        
    17 Tomas Johansson          73 Jönköpings OK           1:25:41 S        
    18 Johan Forsten            73 OK Gipen                1:26:51 S        
    19 Dag-Steinar Ragvin          Skien OK                1:30:03 S        
    20 Mikael Andersson         88 OK Skogshjortarna       1:30:07 S        
    21 Jonas Hagström           65 Falköpings AIK OK       1:32:29 S        
    22 Björn Karlsson           63 OK Orinto               1:44:23 B        

       Fredrik Steinsvik           Tønsberg OL            Ej godk.          
       Jonas Karlsson           84 Dalaportens OL         ej start          
       Fredrik Karlsson         72 Göteborg-Majorna OK    ej start          
       Sven Boge                74 OK Alehof              ej start          
       Peter Cederberg          62 Vänersborgs SK         ej start          
       Anders Ryvallius            IK Hakarpspojkarna     ej start          
       Fajer Wennerberg         85 OK Klyftamo            ej start          



H21  (16)       8160 m                      

     1 Marcus Johnsson          84 OK Kullingshof          1:04:35 G        
     2 Andreas Claesson         81 OK Kullingshof          1:08:32 G        
     3 Fredrik Johansson        82 OK Skogsstjärnan        1:09:11 G        
     4 Joel Sanderi             83 Lidköpings VSK          1:11:32 G        
     5 Daniel Hägerstrand       76 Kungälvs OK             1:13:16 S        
     6 Calle Andersson          73 OK Skogsstjärnan        1:16:17 S        
     7 Karl Jansson             88 Främmestads IK          1:18:52 S        
     8 Erik Adolfsson           79 OK Skogsstjärnan        1:20:23 S        
     9 Johan Leijgård           84 Gudhems IF              1:21:17 S        
    10 Niklas Fallgren          77 Gudhems IF              1:23:03 S        
    11 Anton Udd                88 Markbygdens OK          1:25:37 S        
    12 Per Junfors              78 OK Skogshjortarna       1:26:10 S        
    13 Johan Westerbergh        73 OK Linné                1:27:48 S        

       Øyvind Lindstrøm            Skien OK               Ej godk.          
       Johan Uneman             76 OK Alehof              ej start          
       Jimmy Andersson          88 OK Kullingshof         ej start          



H21 MOTION  (4) 5140 m                      

     1 Per Ivarsson                IF Hagen                  45:14 S        
     2 Hans Mandahl             64 Östra Almby FK            52:00 S        
     3 Martin Brandqvist        71 Tidaholm SOK Sisu       1:02:43 B        
     4 Claes Andersson          65 Tidaholm SOK Sisu       1:16:04          



H20  (10)       6980 m                      

     1 Simon Andersson          90 OK Kullingshof            50:44 G        
     2 Oscar Vångell            89 Linköpings OK             50:50 G        
     3 Erik Johansson           90 OK Tranan                 55:37 G        
     4 Erik Nero                90 Falköpings AIK OK         56:11 G        
     5 Fabian Wennerberg        89 OK Klyftamo               57:17 S        
     6 Peter Markendahl         90 OK Klyftamo               57:34 S        
     7 Calle Stenberg           89 OK Skogshjortarna         59:43 S        
     8 Rasmus Persson           90 Falköpings AIK OK       1:01:30 S        
     9 Dennis Nyqvist           90 OK Gipen                1:23:04          
    10 Karl-Mikael Svensson     90 Lidköpings VSK          1:41:20          



H18  (14)       6040 m                      

     1 Max Peter Bejmer         92 Bromma-Vällingby SOK      44:05 G        
     2 Jakob Enmark             91 Gävle OK                  46:02 G        
     3 Carl-Johan Fredman       92 Hestra IF                 48:59 G        
     4 Christoffer Ohlsson      91 Uddevalla OK              49:57 G        
     5 Albin Evertsson          91 OK Klyftamo               50:48 S        
     6 Hans-Petter Mathisen        Porsgrunn OL              54:17 S        
     7 Tobias Mattsson          92 Trollhättans SOK        1:00:58 S        
     8 Fredrik Wessmark         91 OK Flundrehof           1:03:42 B        
     9 Joel Valfridsson         92 Boxholm-Mjölby OL       1:04:56 B        
    10 Oscar Törnroth           92 Hjobygdens OK           1:07:01 B        

       Gustav Stenberg          91 OK Skogshjortarna      Ej godk.          
       Andreas Westberg         91 OK Orinto              Ej godk.          
       Johan Salomonsson        92 Vänersborgs SK         Ej godk.          
       Adrian Pauli             92 Istrums SK             ej start          



H16  (14)       5090 m                      

     1 Erik Malmberg            93 Kvarnsvedens GOIF OK      34:20          
     2 Martin Ahlberger         93 Hestra IF                 41:01          
     3 Anton Karlsson           94 OK Kullingshof            45:52          
     4 Gabriel Andersson        93 Ulricehamns OK            47:36          
     5 Emil Andersson           93 OK Kullingshof            48:28          
     6 Pontus Johansson         93 OK Kullingshof            50:26          
     7 Viktor Flingmark         94 Uddevalla OK              51:50          
     8 Per Moberg               94 Vänersborgs SK            53:06          
     9 Jesper Sjögren           93 OK Kullingshof            53:26          
    10 Rasmus Bäck              93 OK Kullingshof            54:30          
    11 Jakob Lund               93 OK Orinto                 57:07          
    12 Albin Petrén             94 Kungälvs OK               58:37          

       Martin Larsson           93 Hestra IF              ej start          
       Anders Ohlsson           93 Uddevalla OK           ej start          



H14  (10)       3540 m                      

     1 Johan Ivarsson           95 OK Kullingshof            28:39          
     2 Oskar Stenberg           95 OK Skogshjortarna         29:43          
     3 Björn Cederberg          95 Vänersborgs SK            30:10          
     4 Rickard Norlin           95 Kungälvs OK               30:37          
     5 Marcus Bengtsson         96 Mariestads FK             32:09          
     6 Johannes Eklöf           95 IF Hallby                 33:30          
     7 David Hector             95 Snättringe SK             37:12          
     8 Martin Olsson            96 Tibro OK                  37:51          
     9 Erik Larsson             96 Lerums SOK                58:59          

       Oskar Lindqvist          96 Sävedalens AIK         ej start          



H12  (6)        2360 m                      

     1 Simon Hector             97 Snättringe SK             15:30          
     2 Waldemar Andersson       98 OK Roslagen               24:12          
     3 Andreé Wüst              98 OK Kullingshof            26:28          
     4 Ola Holtbring            97 OK Amne                   31:15          
     5 Simon Gustafsson         97 OK Kåre                   46:26          
     6 Rickard Olsson           98 Tibro OK                1:04:50          



D65  (3)        2750 m                      

     1 Kaarina Voudinmäki       44 Mullsjö SOK               40:11 G        
     2 Bibbi Appelgren          44 Mariestads FK             40:53 G        
     3 Lillemor Hallin          40 OK Landehof             1:16:16          



D60  (2)        3170 m                      

     1 Kajsa Toftén             48 Hjobygdens OK             43:06 G        
     2 Inger Lorentzson         47 Sundsvalls OK             51:22 S        



D55  (4)        3280 m                      

     1 Britt-Marie Andersson    53 OK Amne                   46:43 G        
     2 Monica Abrahamsson       54 Gudhems IF                47:51 G        
     3 Britt Sjögren            54 Kristinehamns OK          49:33 G        
     4 Inger Holm               50 OK P4                     57:05 S        



D50  (7)        3340 m                      

     1 Inger Westerberg         55 IF Hagen                  31:47 G        
     2 Kerstin Andersson        56 Ryda SK                   35:53 G        
     3 Jane Johansson           57 Gudhems IF                37:58 S        
     4 Britt-Marie Johanson     58 OK Skogsstjärnan          43:40 S        
     5 Catharina Carlsson       58 Trollhättans SOK          50:55          
     6 Anna-Lena Svensson       58 Lidköpings VSK          1:03:41          

       Lena Wallström           59 Tidaholm SOK Sisu      Ej godk.          



D45  (12)       3760 m                      

     1 Elisabet Enmark          64 Gävle OK                  30:20 G        
     2 Lotta Stigsdotter        61 IF Hagen                  34:50 G        
     3 Eva Hägnander            64 Lidköpings VSK            35:11 S        
     4 Anne Udd                 61 Markbygdens OK            36:31 S        
     5 Maria Widmark            63 IF Hagen                  36:45 S        
     6 Sari Håkansson           64 OK Gränsen                36:46 S        
     7 Pia Gustafsson           62 Linköpings OK             37:54 S        
     8 Lena Arnoldsson          63 Tidaholm SOK Sisu         41:21 S        
     9 Elisabeth Fredriksson    60 Gudhems IF                41:31 S        
    10 Anita Bodin              60 Gällstadbygdens SOK       42:06 S        
    11 Mia Gustafsson           62 OK Kåre                   43:20 S        
    12 Susanne Olsson           60 Tidaholm SOK Sisu         47:40          



D40  (8)        4020 m                      

     1 Jenny Nyman              69 Vänersborgs SK            33:04 G        
     2 Anette Bernhed           65 FK Herkules               34:12 G        
     3 Maria Bogren             68 IF Hagen                  35:22 G        
     4 Anna Stomberg            68 IF Hagen                  36:33 G        
     5 Suzy Larsson             66 OK Skogshjortarna         36:37 G        
     6 Caroline Hagström        66 Falköpings AIK OK         38:59 S        
     7 Gunilla Edgren           66 Trollhättans SOK          40:08 S        
     8 Ann-Kristin Jansson      66 Hjobygdens OK             44:10 S        



D35  (2)        4800 m                      

     1 Angelica Brandqvist      78 Tibro OK                1:08:51 G        
     2 Maria Andersson          72 Tidaholm SOK Sisu       1:29:39 S        



D21 LÅNG  (7)   6760 m                      

     1 Elsa Jansson             88 Främmestads IK            53:42 G        
     2 Carina Svensson          67 Bredaryds SOK             54:36 G        
     3 Stina Jansson            84 Järla IF OK               57:22 G        
     4 Ida-Maria Svensson       88 Sävedalens AIK          1:00:17 S        
     5 Jenny Westerbergh        77 OK Linné                1:07:28 S        
     6 Fredrika Vångell         87 Linköpings OK           1:08:54 S        
     7 Marie Johansson          81 Göteborg-Majorna OK     1:36:05          



D21  (9)        5310 m                      

     1 Kristine Svensson        84 Falköpings AIK OK         56:04 G        
     2 Sofie Pettersson         87 Ulricehamns OK            57:25 G        
     3 Malin Sörstrand          79 OK Klyftamo             1:00:46 G        
     4 Karin Holm               85 Dalaportens OL          1:02:06 G        
     5 Ann Hyvönen              76 Skattkärrs IF           1:02:35 G        
     6 Jessica Persson          75 Skattkärrs IF           1:03:35 S        
     7 Isabell Håkansson        85 Sävedalens AIK          1:07:06 S        
     8 Lisa Engström            86 OK Linné                1:08:11 S        
     9 Emelie Schön             84 Tidaholm SOK Sisu       1:15:29 S        



D21 MOTION  (2) 4090 m                      

     1 Cecilia Junfors          82 OK Skogshjortarna         52:46 S        
     2 Ania Larsson             76 IF Hagen                1:03:29 S        



D20  (4)        4830 m                      

     1 Kristin Skaar            89 Ryda SK                   45:07 G        
     2 Sanna Svensson           89 Främmestads IK            47:26 G        
     3 Ida Engström             89 Lerums SOK                54:21 S        
     4 Tove Udd                 90 Markbygdens OK            56:55 S        



D18  (10)       4160 m                      

     1 Moa Johanson             91 OK Skogsstjärnan          34:49 G        
     2 Maria Markendahl         92 OK Klyftamo               39:33 S        
     3 Elin Sandahl             92 OK Tyr                    40:36 S        
     4 Amanda Hallén            91 Trollhättans SOK          42:29 S        
     5 Karin Håkansson          91 OK Gränsen                44:15 S        
     6 Maria Johansson          92 OK Skärmen                45:48 S        
     7 Kjersti Adela Westin        Porsgrunn OL              47:50 S        
     8 Kajsa Winberg            91 Stenungsunds OK           49:31 B        

       Isabell Josefsson        92 OK Reftele             Ej godk.          
       Silje Wästlund              Notodden O-lag         ej start          



D16  (13)       3520 m                      

     1 Erika Lindqvist          93 Sävedalens AIK            32:02          
     2 Linnea Gustavsson        93 Uddevalla OK              32:59          
     3 Julia Ohlsson            94 Uddevalla OK              33:53          
     4 Therese Enenge           93 Bredareds IF              34:35          
     5 Lovisa Hansson           93 Bredareds IF              34:56          
     6 Emmeli Axmalm            94 Sävedalens AIK            39:38          
     7 Julia Mattsson           94 Trollhättans SOK          40:12          
     8 Lisa Wallin              94 Markbygdens OK            43:35          
     9 Malin Dahlberg           93 Falköpings AIK OK         45:19          
    10 Sofia Andrén             93 Hjobygdens OK             47:35          
    11 Irma Håkansson           94 OK Gränsen                49:33          

       Klara Fredriksson        93 Falköpings AIK OK      ej start          
       Ida Karlsson             93 Lidköpings VSK         ej start          



D14  (9)        3290 m                      

     1 Sara Hagström            95 Falköpings AIK OK         25:40          
     2 Karin Björnlinger        96 IK Vista                  27:50          
     3 Aina Edgren              95 Trollhättans SOK          28:42          
     4 Amanda Blennow           95 Falköpings AIK OK         30:41          
     5 Danielle Fröstad         95 Kungälvs OK               31:36          
     6 Elin Classon             95 OK Orinto                 32:33          
     7 Josefine Kristiansson    96 Trollhättans SOK          33:35          
     8 Hanna Gustafsson         95 OK Kåre                   34:20          
     9 Filippa Johansson        95 Jönköpings OK             39:12          



D12  (3)        2360 m                      

     1 Anna Moberg              97 Vänersborgs SK            24:43          
     2 Linnea Bogren            92 IF Hagen                  28:25          
     3 Johanna Hagström         98 Falköpings AIK OK         42:41          



U4  (1)         3290 m                      

     1 Samuel Sandgren          95 Vänersborgs SK            36:27          



U3  (6)         3040 m                      

     1 Elsa Wilhelmsson         96 Falköpings AIK OK         31:15          
     2 Vilma Blennow            98 Falköpings AIK OK         31:16          
     3 Sabina Ravnell           96 Gudhems IF                35:22          
     4 Linnea Herngren          91 IF Hagen                  39:39          
     5 Sophia Björnlinger       98 IK Vista                  42:05          
     6 Matilda Herngren         97 IF Hagen                  46:22          



U1  (4)         1990 m                      

     1 Ellen Blennow            01 Falköpings AIK OK         20:46          
     2 Oscar Stomberg           99 IF Hagen                  30:24          
     3 Julia Markendahl         00 OK Klyftamo             1:05:09          

       Alma Wilhelmsson         01 Falköpings AIK OK      ej start          



Öppen 1  (4)    1990 m                      

     1 Lovisa Eckermark         94 Göteborg-Majorna OK       27:15 B        
     2 Berit Ivarsson           54 OK Skogshjortarna         32:46 B        
     3 Katrin Sandahl-Norborg   01 OK Tyr                  1:05:15          

       Ulla Fredriksson         63 Falköpings AIK OK      ej start          



Öppen 2  (4)    3040 m                      

     1 Caroline Sjögren         88 Kristinehamns OK          40:16 B        
     2 Carina Stenberg          64 OK Skogshjortarna         54:51          
     3 Gunnel Axelsson          56 OK Skogshjortarna         54:52          

       Karin Torstensson        68 Falköpings AIK OK      ej start          



Öppen 5  (16)   4150 m                      

     1 Sara Jonsson             92 OK Klyftamo               31:37 B        
     2 Eirik Larsen                Skien OK                  39:18 B        
     3 Ann-Christin Blennow     69 Falköpings AIK OK         41:41 B        
     4 Claes-Göran Norlin       59 Kungälvs OK               42:26          
     5 Martin Axelsson          61 OK Skogshjortarna         47:45          
     6 Fritjof Andersson        64 Tidaholm SOK Sisu         48:21          
     7 Anders Jonsson           63 OK Klyftamo               49:40          
     8 Börje Öberg              63 OK Skogshjortarna         52:07          
     9 Ulf Sjödin                  OK Klyftamo               52:19          
    10 Gert Ivarsson            52 OK Skogshjortarna         53:48          
    11 Jan Rödström             45 OK Skogsstjärnan          55:09          
    12 Mischa Pettersson        71 Klubblös                  56:35          
    13 Anna Trygg                  Falköpings AIK OK         57:10          
    14 Mattias Kjell               Främmestads IK          1:01:07          
    15 Conny Wernersson         47 OK Orinto               1:03:53          

       Kurt Ekberg              50 OK Orinto              Ej godk.          



Öppen 7  (20)   3060 m                      

     1 Mattias Berger           92 Tidaholm SOK Sisu         29:38 B        
     2 Johan Andersson          81 Främmestads IK            30:08 B        
     3 Leif Claesson            51 Istrums SK                33:48 B        
     4 Rolf Eckermark              Göteborg-Majorna OK       34:06 B        
     5 Klara Nero               91 Mullsjö SOK               36:16 B        
     6 Kent Nero                59 Mullsjö SOK               37:52 B        
     7 Anders Dahlberg          61 Falköpings AIK OK         42:03          
     8 Johanna Nilsson          99 Falköpings AIK OK         44:37          
     9 Lina Dahlberg            90 Falköpings AIK OK         45:26          
    10 Björn Winberg            59 Stenungsunds OK           45:39          
    11 Bert Thorsson            45 Ryda SK                   45:57          
    12 Sören Andrén             43 IF Hagen                  47:07          
    13 Sune Gustavsson          47 Tibro OK                  49:02          
    14 Alvar Andersson          38 Tibro OK                  50:11          
    15 Silje Hovi                  Skien OK                  50:18          
    16 Berit Jansson            64 Falköpings AIK OK         51:15          
    17 Albin Åsberg             92 Tibro OK                  51:22          
    18 Bengt Andersson          54 Främmestads IK            55:04          
    19 Krister Andersson           Främmestads IK            55:07          

       Joanna Andersson         92 Tidaholm SOK Sisu      ej start          



Öppen 8  (21)   5370 m                      

     1 Håkan Flingmark          99 Uddevalla OK              54:14 B        
     2 Mats Ahnheim                Tibro OK                  56:37 B        
     3 Lars Karlsson            85 OK Skogsstjärnan          58:21 B        
     4 Svante Andrén            58 Tibro OK                1:00:54 B        
     5 Tomas Tranberg           62 Markbygdens OK          1:01:04 B        
     6 Emil Frid                82 Tidaholm SOK Sisu       1:01:21 B        
     7 Mikael Bodin             78 Gällstadbygdens SOK     1:01:25 B        
     8 Hans-Olof Carlsson          Klubblös                1:02:34 B        
     9 Bengt Classon            60 OK Orinto               1:02:43 B        
    10 Morgan Bodin             80 Gällstadbygdens SOK     1:03:51 B        
    11 Tobias Österlund         84 IK Ymer                 1:04:29 B        
    12 Jan Albertsson           58 Istrums SK              1:05:12 B        
    13 Sören Andersson          65 Lidköpings VSK          1:05:25 B        
    14 Peter Borg               71 Frölunda OL             1:08:11 B        
    15 Viktor Thorsson          78 Ryda SK                 1:08:17 B        
    16 Jonas Holst              74 Istrums SK              1:09:11 B        
    17 Jessica Gustafsson       76 OK Klyftamo             1:09:12 B        
    18 Benny Hoffman            54 Gudhems IF              1:12:43          
    19 john Woollett               IF Hagen                1:13:18          
    20 Pär Stenberg             62 OK Skogshjortarna       1:22:13          
    21 Bernt Henriksson         63 Gudhems IF              1:24:22          



Öppen 9  (2)    7100 m                      

     1 Andreas Holmqvist        99 Hestra IF                 55:22 B        
     2 Magnus Kjellberg         79 Istrums SK              1:11:34 B        



H55M  (1)       4570 m                      

       Lars Karlsson            48 Östra Almby FK         Ej godk.          



Häxjaktens egen sida

Skribent: Magnus Sundmark

 

 

  

 

 

 

 



 

Postadress:
IK Gandvik - Orientering
Tiveljung, Valhallagatan 9 B
53234 Skara

Kontakt:
Tel: 051127126, +46104764141
E-post: This is a mailto link

Se all info